Tillbaka
-Finland toppar statistiken i Västeuropa när det gäller familjevåld, detta är inte en privatsak utan hela samhällets angelägenhet. Första steget till förbättring är att göra våldet till något socialt oacceptabelt. Tero Hirvilammi bör själv dra slutsatsen att avgå, tillägger SU i Åbolands ordförande Ida Schauman.
SU i Åboland: Hirvilammi bör avgå omedelbart
04.02.2010
Svensk Ungdom i Åboland är chockade över nyheten om att biträdande stadsdirektör Tero Hirvilammi dömts till böter för att ha misshandlat sin rörelsehindrade fru. Svensk Ungdom i Åboland anser att Hirvilammi borde ta sitt ansvar och omedelbart avgå från posten som biträdande stadsdirektör.
-Vi anser att det är oroväckande om en person som dömts för familjevåld får fortsätta på en så pass synlig post i staden. Högt uppsatta personer har avgått för betydligt mindre brott. Tero Hirvilammi är bl.a. ansvarig för undervisningen inom Åbo stad, vill vi verkligen ge den signalen åt våra unga att familjevåld enbart är en privatsak? En man som misshandlar sin fru skall inte representera vår stad utåt, kommenterar SU i Åbos ordförande Amanda Enberg.-Finland toppar statistiken i Västeuropa när det gäller familjevåld, detta är inte en privatsak utan hela samhällets angelägenhet. Första steget till förbättring är att göra våldet till något socialt oacceptabelt. Tero Hirvilammi bör själv dra slutsatsen att avgå, tillägger SU i Åbolands ordförande Ida Schauman.






